Çocuk ve Ergen Terapisi

Her gelişim döneminin kendine has deneyimleri ve ulaşılması beklenen hedefleri vardır. Bu dönemlerin gerektirdiği gelişimi gösterebilmek, bir sonraki gelişim aşamasına erişebilme için en önemli adımdır.

Elbette ki, fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimlerin temeli “Çocukluk Çağı”nda atılır. Çocuklarımızın zeka gelişiminden ve sosyal, düşünsel becerilerinden tutun, gün içindeki uyku, yemek ve tuvalet alışkanlıklarına kadar edindikleri bütün davranışlar, onların ergenlik ve yetişkinlik dönemindeki davranışlarını geleceğini belirleyecektir.

Bunun ardından gelen “Ergenlik Çağı” ise kişilik gelişiminin olumlu bir şekilde tamamlanması için bir fırsat evresi olarak düşünülmelidir. Her ne kadar bu dönem, aileler tarafından çok sancılı ve hızlı yaşanıp hızlı bitmesi gereken bir dönem olarak tanımlansa da, birey burada kendine özgün bir kimlik edinir ve erişkin rolüne hem fizyolojik hem de psikolojik olarak hazırlanır.

 Bu aşamada gencin aile üyeleri, arkadaşları ve çevresiyle ilişkisi, edindiği olumlu ve olumsuz tecrübeler, ilerideki hayatını büyük oranda etkileyecektir. Bu yüzden, ergenin sorunlarıyla ilgilenmek ve ona doğru şekilde yaklaşmak hem aile üyeleri hem de genç için önemlidir.

Çocuklarımız için “aile” faktörünün, ne kadar önemli olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Çünkü çocuk, okula gitme yaşı gelene kadar vaktinin çoğunu ailesiyle geçirir ve onun gelişimini sağlayan tüm çevresel faaliyetler genellikle ailesi tarafından karşılanır. Bu yüzden aile üyelerinin davranışları, nasıl bir model oldukları çocuk ve gençler için çok büyük önem arz eder.

Bütün bunlarla birlikte, bu gelişim evrelerinde, birtakım uyum ve davranış problemleri ortaya çıkabilir. Çocuk yeni karşılaştığı deneyimlere uyum sağlayamamış veya yaşına uygun davranışlar edinememiş olabilir. Gencin de bu dönem içinde çevresel koşullara uygun davranış geliştiremediği, aile ilişkilerinin bozulduğu veya kimlik karmaşasının yaşadığı zamanlar olur. Bu değişimler konusunda zaman zaman aileler de zorluk çekip, nasıl davranacaklarını bilemezler. Böyle durumlarda sorunun düzelmesini beklemek yerine, konuyla ilgili bir uzmandan yardım alarak doğru ve işe yarar çözümlere ulaşırlar.

Pedagog veya psikologlardan sorununuzla ilgili danışmanlık almak, çocuklarınızın daha sağlıklı gelişmesini ve ebeveynlerin daha doğru yaklaşımlara sahip olmasını sağlar. Özellikle erken yaşlarda çocuğun gelişiminin özenle takip edilmesi, ileride ortaya çıkabilecek birtakım problemler konusunda erkenden tedbir alma şansını bize verir.

Biliyoruz ki; çocuklarımızın sorunlarını dinlemek, önemsemek ve sorunlarına erkenden etkili ve kalıcı çözümler aramak, onların geleceklerine yapılan en yatırım olacaktır.

 

Aile Terapisi  |  Çift Terapisi  |  İlişki Terapisi  |  Evlilik Terapisi  |  Cinsel terapiler  |  Çocuk Terapisi  |  Pedagog  |  Çocuk Psikoloğu


Blogtan

Ailede Çocuk Sırasının Önemi

İlk, ortanca ve küçük çocuklar...
Devamı

Okula Gitmek İstememe

Gelişimsel olarak altı ay-üç yaş arasında çocuklar yakınlarından ayrılmak istemez
Devamı

Çocukluk Çağı Korkuları

Korku en temel duygularımızdan biridir. Ayrıca korkular yetişkinlerin...
Devamı

Çocuklarda Yalan Söyleme

Okul öncesi çağındaki çocuklar gerçek ile yalan arasındaki farkı...
Devamı